Ad.1
West High School Bake Sale
Come and support our band and buy some delicious baked goods!
Friday, September 20th, 2:00 – 4:00 p.m.
In the hall by the office after school
Cookies: 25 cents each or 5 for $1
Brownies: 50 cents each or 3 for $1.25
Cake by the slice: $1
Whole cakes: $8
Proceeds go toward sending our band to Nationals.
Ad.2
SHIPPING AND HANDLING CHARGES
Ups or U.S. Parcel Post are the standard methods for continental U.S. shipments.
ORDER TOTAL GROUND EXPEDITED GROUND
9-12 working days 4-5 working days
$0.00 to $30.00 $4.50 $5.50
$30.01 to $60.00 $7.25 $8.25
$60.01 to $100.00 $9.50 $10.50
$100.01 to $200.00 $11.50 $12.50
Add $7.00 to Ground Rates for 3 Days.
【小题1】How much money can you save if you buy 3 brownies?A.25 cents.B.50 cents.C.75 cents.D.1.25 dollars.【小题2】Which of the following gives you the most for your money if you buy the baked goods?A.4 cookies.B.2 brownies.C.5 cookies.D.One slice of cake.【小题3】If you wish to receive an order totaling $90.00 within 3 days, how much would the shipping cost?A.$10.50.B.$16.50. C.$15.00.D.$26.50.【小题4】How much should you pay for an order totaling $50 for the expedited ground?A.$1B.$7.25C.$8.25D.$15.5
Ad.1West High School Bake SaleCome and support our band and buy some delicious baked goods
答案:2 悬赏:70 手机版
解决时间 2021-12-23 02:29
- 提问者网友:且恨且铭记
- 2021-12-22 22:01
最佳答案
- 五星知识达人网友:拾荒鲤
- 2021-12-22 22:46
(答案→) 解析:【小题1】数字计算题。根据ad1:50 cents each or 3 for $1.25可知按单价买3个150美分,一次性买3个125美分节约25美分 故 A 正确【小题2】细节题。根据ad1表格,将Cookies&Brownies& Cake by the slice&Whole cakes的价格进行对比,不难知道购买5个甜饼最划算 故 C 正确【小题3】数字计算题。根据ORDER TOTAL $60.01 to $100.00-----$9.50和Add$7.00toGround Rates for 3 Days故 B 正确【小题4】数字计算题。根据ORDER TOTAL---$30.01 to $60.00以及EXPEDITED GROUND $8.25可知故 C正确
全部回答
- 1楼网友:过活
- 2021-12-22 23:24
我也是这个答案
我要举报
如以上回答内容为低俗、色情、不良、暴力、侵权、涉及违法等信息,可以点下面链接进行举报!
点此我要举报以上问答信息
大家都在看
推荐资讯